A benne található rengeteg C-vitamin a fő természetes harcos a szervezetben előforduló fertőzések egyik leggyakoribb oka, az E. coli ellen. A C-vitamin másik pozitív mellékhatása, hogy gyógyítja a megfázást és az influenzát, és csökkenti a vizelet szagának intenzitását, ami előnyös az inkontinencia esetén. Az áfonya hatóanyagai megakadályozzák a katéter áramlásának elzáródását.
Az áfonyagyümölcs nagy mennyiségben tartalmaz szalicilsavat, amely az aszpirin nagyon fontos összetevője, és csillapítja a duzzanatot, megakadályozza a vérrögképződést és rákellenes hatást fejthet ki.
A növény felhasználása:
tinktúrákban, nyersen, szárítva, kapszulákban és tablettákban
Főbb összetevők:
glükóz, fruktóz, ásványi anyagok, szerves savak, C-vitamin
Megjegyzés:
– A húgyúti fertőzés kezelésénél hagyományos gyógyszerekkel, például antibiotikumokkal ajánlott kombinálni.
– A prosztata megnagyobbodása vagy a húgyutak elzáródása esetén a termék használata előtt orvoshoz vagy egészségügyi szakemberhez kell fordulni.
– Az antikoagulánsokat szedők nem használhatnak áfonyakészítményeket.
– Az áfonyakészítményeket nem szabad a medveszőlő-teával együtt használni, amelyet gyakran alkalmaznak a húgyúti fertőzések kezelésében is.
→
Érdekességek:
- Az erőteljes áfonyabogyó Észak-Amerika egyik első növényi “lakója”. Ennek a kontinensnek az őslakói fedezték fel sokoldalúságát, és ma “indiai szuperélelmiszernek” hívják, és az amerikai bennszülöttek kulturális örökségéről is mesél. Lenny Lenape emberei a “béke és barátság táplálékaként” vették be étrendjükbe, és ilyen áfonyát kaptak az első amerikai zarándokok is. Több száz évvel később az áfonya még mindig nélkülözhetetlen összetevője minden amerikai hálaadás ünnepnek.
- Az áfonyagyümölcs 90%-át víz teszi ki.
- Az áfonya a 17. században kapta angol nevét (“cranberry”), melyet új-angliai német és holland gyarmatosok adtak neki, mert a növény megjelenése darura emlékeztette őket.
Források:
- Reader’s Digest, Természetes gyógymódok: Útmutató a gyógynövényekhez és azok alkalmazásához, Mozaik könyv, Zágráb 2006
- https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/26315/Escherichia-coli.html (2019.)