Amellett, hogy segít a csontok gyorsabb gyógyításában és a fájdalom enyhítésében, a nadálytövet bizonyos formákban a sebek és hegek, valamint a tüdőbetegségek gyógyítására és a fájó izmok gyulladásának csökkentésére is használják. Borogatásként idegi fájdalmak, ideggyulladások, köszvény, vénás gyulladások, megrándult ízületek és osteoarthritis esetén alkalmazzák, különösen a térdre. A nadálytőlevelek elég erősek ahhoz, hogy “elsősegélyt nyújtsanak”, közvetlenül a bőrre kenve. A szappanban a nadálytő a tápláló olajokkal és méhviasszal kombinálva megnyugtatja az irritált bőrt. A nadálytő-borogatás a pikkelysömör, a fekélyek, a varikózis, a megrepedt hajszálerek, a rendkívül száraz és repedezett bőr, az égési sérülések, a vérömlenyek, a carpalis alagút-szindróma és a pattanások ellen is hatékony. Figyelembe véve, hogy a nadálytő hatékonyan kezeli a sebeket és az égési sérüléseket, meg kell jegyezni, hogy soha nem szabad nyitott sebre helyezni.
A nadálytő növényt kizárólag külső használatra használják, semmilyen formában nem szabad a szervezetbe vinni, mert nagyon káros következményekkel járhat a belső szervekre.
A növény felhasználása:
tinktúrában, kivonatként, kozmetikumokban, teában (borogatás)
Főbb összetevők:
allantoin, illóolaj, keményítő, inulin, kolin, növényi savak, triterpének, alkaloid, karotin
Megjegyzés:
– A nadálytövet semmilyen formában nem szabad szájon át bevenni, mert számos káros mellékhatást okozhat a belső szervek számára.
– A nadálytőkészítmények alkalmazása terhes és szoptató nők számára nem ajánlott.
– A növény készítményeit nem szabad fémtartályokban tartani.
– A nadálytőkészítményeket nem szabad súlyosan sérült bőrön és nyílt sebeken alkalmazni.
– Az alkalmazás javasolt időtartama 4-6 hét.
Érdekességek:
A hagyományok szerint a nadálytő darabjainak hordozása utazás közben garantálja a biztonságot. Továbbá úgy gondolták, hogy az a csomag, amelybe egy kis nadálytő kerül, soha nem fog elveszni vagy nem fogják ellopni.
Források: