A kakukkfű olyan növény, amely elsősorban a nőket segíti, mert erős antiszeptikus hatású az urogenitális szervekre. Szabályozza és serkenti a menstruációt, valamint migrén, vesebetegségek, vérszegénység, álmatlanság és reuma kezelésére is alkalmazzák.
Timián néven is ismert. A szirupban található kakukkfű olyan hatóanyagként működik, amely lebontja a nyálkát és a hurutot, és így segíti a köhögést. Nyugtatja a köhögést, megtisztítja az orrot a pollenláz idején és enyhíti az asztma, a bronchitis és a tuberkulózis tüneteit.
Ez a növény olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek izomlazító hatásúak. A növényt gyakran használják görcsök ellen, enyhíti az emésztési zavarokat, például puffadást, hányást és gyenge epekiválasztást. Hatékony lehet az alkoholizmus elleni küzdelemben, mert természetes antabuszként működik – ha a kakukkfűtea fogyasztása után alkoholt fogyasztanak, hányás léphet fel, hosszútávon pedig az alkoholfogyasztás igényének elvesztéséhez vezethet.
A növény illóolaja fertőtlenítő hatású, és kisebb vágások és egyéb felszíni bőrsérülések, például rovarcsípések és csípések kezelésére ajánlott. Külsőleg jól hat, mint egy idegnyugtató fürdő.
A növény felhasználása:
tinktúrában, főzetként, kapszulákban, gyógyszerészeti termékekben (pl. szirupok), illóolajként, kenőcsként, ecetként
Főbb összetevők:
flavonoidok, illóolaj (timol, metilkavikol, cineol, borneol), vas, mangán
Megjegyzés:
– Bár káros hatása még nem bizonyított, hosszú ideig nem ajánlott nagy mennyiségű kakukkfűkészítményt használni.
– A terhes és szoptató nők nem használhatnak kakukkfűkészítményeket
– Az illóolajat csak orvos vagy egészségügyi szakember felügyelete mellett érdemes használni.
Érdekességek:
- Az egyiptomiak balzsamozásra és halottak mosására használták.
- Koktélkészítéshez hozzávalóként használhatjuk.
Források: