×

Kis ezerjófű a gyomornak

 

A görögök több mint száz aranyat érő növénynek nevezték, ezért tudományos neve a latin “centum” szóból származik, ami százat jelent. Bár a kis ezerjófűre gyenge szag jellemző, rendkívül erős, keserű íze megerősíti egészségünkre gyakorolt ​​erőteljes pozitív hatását. A kis ezerjófű leggyakrabban tinktúrában található; kakukkfűvel, cickafarkfűvel és ürömmel kombinálva. A gyógynövények ezen kombinációja rendkívül hatékonynak bizonyult a gyomorpanaszok ellen.

A keserűség serkenti az anyagcsere folyamatokat, a kis ezerjófű keserű összetevői pedig különösen serkentik a gyomornedv kiválasztását. Erősítik a gyomrot, fellépnek a gyomorégés ellen és csillapítják a böfögést, és orvos felügyelete mellett kis ezerjófű-készítmények is alkalmazhatóak a gyomor és a nyombél fekélyeinek kezelésében. A gyomor nem az emésztőrendszer egyetlen része, amelyre a kis ezerjófű jótékony hatással van – a bélrendszerre is nagyon jó hatással lehet; a szél, a székrekedés csökkentése, a bélhurut eltávolítása, a paraziták elpusztítása és a mérgező anyagoktól való megtisztulás formájában. A kis ezerjófű csak serkenti a tápanyagok felszívódását, így hatékony lehet az étkezési rendellenességek kezelésében, különösen a hasonló jellemzőkkel rendelkező ürömökkel együtt.

Vízhajtóként ez a növény stimulálja az epe és a máj munkáját, és hatásos a sárgaság ellen. Serkenti a keringést, ami nagyon alkalmas vérszegény emberek számára. Parazitaellenes tulajdonsága számos fülvédő krém összetevőinek listájában biztosította számára a helyet és megtalálható a haj növekedését serkentő bizonyos készítményekben is.

A növény felhasználása:
tinktúrában, főzetként, porként, borban, mint ivólé

Főbb összetevők:
fenolsavak, flavonoidok, xanton-származékok, szekoiridoidok

Megjegyzés:

–        A növény irritálhatja a gyomor falát, ezért nem ajánlott tíz napnál tovább használni.

–      Az emésztőrendszer bármely részén gyomorfekélyben vagy gyulladásban szenvedőknek konzultálniuk kell orvosukkal vagy egészségügyi szakemberükkel, mielőtt elkezdenék használni a kis ezerjófű-készítményeket.

–      A kis ezerjófű-készítmények fogyasztása terhes és szoptató nők számára nem ajánlott.

Érdekességek:

A kis ezerjófű nevét a latin Centaurium erythraea a latin “centum” százas szóból kapta. Ennek az az oka, hogy a görög orvosok annyira hatékonynak ítélték meg a betegségekkel szemben, hogy több mint száz aranyat érő növénynek nevezték.

Források:

  • Ivan Lesinger, otthoni gyógynövény-gyógyszertár  (Kam-Met), Adamić, Rijeka 2012.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük