Ma minden összetevőjét gyógyászati célokra használják: a ginkgo levelét, magját, sőt a gyökerét és a kérgét is, ami megerősíti sokoldalúságát, amikor testünk vitalitásáról gondoskodunk. Egyes kutatások kimutatták, hogy a ginkgokivonat csökkentheti a mentális képességek elvesztését, ezért ez a tény manapság számos farmakológiai teszt tárgyát képezi. Ami bizonyossággal bebizonyosodott, hogy a ginkgo jótékony hatással van az agyi erekre, amelyek az életkor előrehaladtával gyengülnek, miközben megerősíti az erek falát. Csökkenti a hajszálerek vérzését, ami annak a jele, hogy hatékony lehet az akrocianózis kezelésében. Ez egy olyan betegség, amely maradandó zúzódást okoz a karokon és a lábakon, és amely az erek falán lévő izmok spontán összeszorításával következik be.
A ginkgo jótékony hatással van a hirtelen hangulatváltozásokra és a letargia érzéseinek feloldására is. A gyógynövényes szakemberek életkortól függetlenül az emberek mentális éberségének növelésére és az impotencia kezelésére is ajánlják. A ginkgo természetes antikoagulánsként működik.
A ginkgolidok, a ginkgo hatóanyagainak tulajdonságai arra utalnak, hogy a jövőben a ginkgo készítmények segíthetnek az asztmában és az érelmeszesedésben. Hasonlóképpen, egyes kísérletek azt sugallják, hogy a ginkgo neurológiailag védő szerepet játszik, amely segíthet az Alzheimer-kór patológiájának kutatásában.
A növény felhasználása:
kivonatként, tinktúrákban, kapszulákban és tablettákban
Főbb összetevők:
ginkgolidok, niacin, A-vitamin, riboflavin, foszfor
Megjegyzés:
– Az előírt adag túllépése gyomorirritációt és szédülést okozhat.
– A ginkgokészítményeket és antikoagulánsokat 12 évnél fiatalabb gyermekeknek nem szabad használni.
– A ginkgokészítmények alkalmazása terhes és szoptató nők számára nem ajánlott.
– Műtét előtt tájékoztatni kell az orvost a ginkgokészítmények fogyasztásáról.
→
Érdekességek:
- A ginkgo fa túlélte a hirosimai katasztrófát, és így a hosszú élet szimbólumává vált. A városra eső atombomba esése közben a közelben lévő teljes növény- és állatvilág kihalt, a ginkgo fák pedig életben maradtak.
- Nagyon ellenáll a különféle környezeti szennyeződéseknek, ezért az erdősítés miatt Japán és USA nagyobb városaiba ginkgo fákat ültetnek.
- Horvátországban 2009-ben mintegy 30.000 ginkgo fát ültettek, és a mérsékelt éghajlat és a minőségi talaj jó feltétel a további gyógyászati célú termesztés sikeréhez.
- A ginkgo Kínában őshonos, és Japánból hozták Európába. A buddhista meggyőződés szerint a ginkgo egy szent fa, és évszázadok óta a távol-keleti templomok mellé ültetik.
- Kínában és Japánban a ginkgomagokat rágcsálnivalóként, sütve fogyasztják.
- Bár ez a hatalmas fa 20 és 40 méter között is megnőhet, a ginkgo-t bonsai készítéséhez is használják.
- Európa legrégebbi ginkgo fáját 1761-ben ültették Angliában, és még mindig kiváló állapotban van.
Források:
- Reader’s Digest, Természetes gyógymódok: Útmutató a gyógynövényekhez és alkalmazásához, Mozaik könyv, Zágráb 2006.
- https://www.agroportal.hr/zanimljivosti/13102 (2019.)
- https://www.agroklub.com/hortikultura/ginko-ljepotan-iz-doba-dinosura/2235/ (2019.)