A bojtorján legismertebb aktivitása a bőrre, a fejbőrre és a hajra vonatkozik. A bojtorján tinktúrát és teát a haj növekedésének serkentésére és a hajhullás megelőzésére, valamint a korpásodás ellen használják. A hagyományos orvoslásban a bojtorján gyökerét elsősorban a vér tisztítására, valamint a pikkelysömör és az ekcéma kezelésére használták, míg a levelekből származó kenőcsöt a fájdalmas reumás ízületekre alkalmazták. A bojtorjánt ma is bőrbetegségekre, felszíni sérülésekre és a rovarcsípés utáni megkönnyebbülésre használják.
A bojtorján hatása akkor sem gyengül, ha a test más részeiről van szó. Antiszeptikus hatása elősegíti a szájban lévő gennyes sebek gyorsabb gyógyulását, a nyugtató tulajdonság enyhíti a különböző kiütéseket, tea vagy tinktúra fogyasztásával megszabadulhat az emésztőrendszer kellemetlen jelenségeitől, például a puffadástól és a gyomorhuruttól. Vízhajtó és hashajtó tulajdonságokkal rendelkezik, segít eltávolítani a salakanyagokat a szervezetből, képes a méreganyagokat hatékonyan kiüríteni a szervezetből. A gyökér ösztrogén hatású, így hatékony lehet a menstruációs rendellenességek kezelésében. Mézzel kombinálva a bojtorján elősegíti a húgyúti rendszer megtisztulását..
A növény felhasználása:
tinktúrában, teában, kozmetikumokban
Főbb összetevők:
inulin, arktiopikrin, aszparaginsav, glutaminsav, arginin, prolin, lizin
Megjegyzés:
– A 15 évesnél fiatalabb gyerekek nem szedhetnek szájon át bojtorjánkészítményeket.
– A nők terhesség alatt nem fogyaszthatnak bojtorjánkészítményeket.
– Nem ajánlott a bojtorjánkészítmények szedése, ha az ember hasmenésben szenved.
→
Érdekességek:
- A bojtorjánt gyomnak tartják. Vidéki utak és szántóföldek mentén nő, és akár egy méter magasra is megnő.
- A bojtorján virágfejek tele vannak a ruhákhoz tapadó tüskés szirmokkal. A ruhák összekapcsolásának módja “tépőzár” ösztönözte a feltalálót, hogy ezt a növényt így nevezte el (ang. tépőzáras).
- A bojtorján a százszorszép családból származik.
- A bojtorján gyökerét a múltban afrodiziákumnak tekintették.
Források: