Az alábbiakban a haj és a fejbőr olyan változásait mutatjuk be, amelyek egy komolyabb egészségügyi probléma jelei lehetnek.
Korpa
A korpásodás nem fertőző. Szóval hogyan szerezte? Az orvosok sem teljesen biztosak benne, de az egyik ok a gombák szaporodása lehet. További lehetséges kockázati tényező a zsíros bőr, a stressz, az elhízás, a hideg és száraz időjárás, az ekcéma vagy a pikkelysömör. Bár kellemetlen és viszket, bosszantó lehet – a korpásodás másokra nézve nem ártalmas. Az elhalt hámsejtek felhalmozódásának csökkentése érdekében használjon korpásodás elleni sampont, hagyja hatni öt percig, majd alaposan öblítse le. Előfordulhat, hogy ki kell próbálnia néhány különbözőt, mielőtt megtalálja az Önnek megfelelőt.
Seborrheás dermatitisz
Ha észreveszi, hogy a korpásodás zsíros és sárga színű, akkor az seborrheás dermatitisz lehet – gyulladásos betegség, amely bárhol előfordulhat a bőrön, ahol sok faggyúmirigy található, például a fejbőrön és az arcon. Bár hormonokkal, gombákkal és még néhány neurológiai problémával is társul, ugyanúgy kezelik, mint a korpásodást – korpásodás elleni samponokkal.
Hajhullás
Lehetetlen mérni, de egyes szakértők becslései szerint naponta akár 100, vagy annál is több hajszálat veszítünk, ami még riadalomra nem ad okot, és nem annak a jele, hogy kopaszodni fog. 100 000 szőrtüszőjének körülbelül kilencven százaléka nő egy időben. A többi 10 százalék pihenő fázisban van, hogy két-három hónap múlva kihulljon. A kihullott haj helyébe új haj lép, és a növekedési ciklus újrakezdődik.
A hirtelen hajhullás egészségügyi problémákat jelenthet
A telogén hajhullás (Telogen effluvium) főként a szervezet által elszenvedett sokk következménye, például műtét, szülés, egyes gyógyszerek, fogyókúra, stressz, pajzsmirigyproblémák. Mindez ahhoz vezethet, hogy a haj leáll a növekedésben és a pihenőidőszakba lép, amely két vagy három hónappal később a hajszálak kihullásával ér véget. A legtöbb esetben az új haj azonnal növekedni kezd. Ez a jelenség bizonyos gyógyszerek, például antidepresszánsok, béta-blokkolók és nem szteroid gyulladáscsökkentők mellékhatása is lehet.
Foltos hajhullás (alopecia areata)
Foltos hajhullás esetén az immunrendszer tévesen támadja meg a szőrtüszőket, ami hajvesztést okoz. A haj visszanőhet, de sajnos néhány embernél folyamatosan előforduló probléma. Szabályos, kerek területen jelentkezik a hajhullás. Gyakrabban fordul elő azoknál az embereknél, akiknek családi kórtörténetében autoimmun betegségek vannak, és maga a betegség leggyakoribb oka a cukorbetegség. A hajhullás mellett az alopecia areata szemöldök és szempilla veszteséget is okoz. A legtöbb embernek lesz egy vagy két kopasz „foltja”, de bizonyos esetekben a haj az egész test területén kihullhat.
A minőségi táplálkozás egészségesebbé teszi a hajat
A hajnak fehérjére és vasra van szüksége, hogy megőrizze egészségét, valamint omega-3 zsírsavakra, cinkre és A-vitaminra. Ha egészségestől fénylő hajat szeretne, fogyasszon lazacot és diót, amelyek omega-3 zsírsavat tartalmaznak, spenótot és sárgarépát, amelyek A-vitaminban gazdagok, valamint brazil és kesudiót a cink és a szelén miatt. Mindegyikük hozzájárul a haj egészségének megőrzéséhez, akárcsak a teljes kiőrlésű gabonafélék és a zöldségek, amelyek amellett, hogy jót tesznek a hajnak, jótékony hatással vannak a szívre is.
Korai őszülés
Az idő előtti őszülést vérszegénység, pajzsmirigyproblémák, B12-vitaminhiány és pigmenthiány (vitiligo) okozhatják. 35 éves kor előtt az ősz haj megjelenése a B12 és B9 vitamin hiányát jelzi, amely folsav néven ismert. Ugyanis bebizonyosodott, hogy ezek a vitaminok a napozás mellett egy erőteljes duettet hoznak létre, amely segít helyreállítani a pigmentációt a bőr és a haj olyan helyein, amelyek abbahagyták a melanin termelését. A B12-vitamin természetes állapotában megtalálható a halakban, a tojásban, a csirkében és a tejtermékekben, míg a zöld leveles zöldségek és gabonafélék a legjobb folsavforrások.
Száraz, gyenge és vékony haj
Számos tényező okozza a hajszálak kiszáradását, beleértve a hajfestést, a hajszárító használatát és a túlzott hajmosást. De a haj szerkezetének jelentős változása az inaktív pajzsmirigy mutatója lehet. A pajzsmirigy-alulműködés (hypothyreosis) egyéb tünetei a fáradtság, a súlygyarapodás, a lassabb pulzus és a hideg érzése.
Bizonyos betegségeknél töredezett és törékeny haj jelentkezik tünetként. Köztük van a Cushing-szindróma, a mellékvese rendellenessége, amely a kortizol hormon fokozott termelését okozza. Ez az állapot legtöbbször öröklődik, vagy a fej- és nyaki műtét során a mellékpajzsmirigy sérülésének eredménye. A vér alacsony mellékpajzsmirigy-hormonszintjének változása a kalcium és a foszfor szintjének változását eredményezi, ami törékeny és száraz hajhoz vezet.
Varasodás a fejbőrön
Amikor a fejbőrön varasodások kezdenek kialakulni, az rendszerint a pikkelysömör tünete. A közönséges korpásodás és a pikkelysömör közötti különbség abban nyilvánul meg, hogy megvastagodások és varasodások képződnek. A pikkelysömör az autoimmun betegségek közül a leggyakoribb, és gyakran más autoimmun betegségek, például a Crohn-kór, lupus (autoimmun betegség) és reumás ízületi gyulladás esetén fordul elő.
Gyógyszer-mellékhatások
A mellékhatásként hajhullást okozó gyógyszerek közé tartoznak a koleszterinszint-csökkentő gyógyszerek, antidepresszánsok, nem szteroid gyulladáscsökkentők, menopauzás gyógyszerek, fogamzásgátló tabletták és antibiotikumok. Általában, miután abbahagyta e gyógyszerek alkalmazását a haj visszanő, de ez nem mindig van így.