A latin “clavus” neve lefordítva “köröm”, amely hasonlít az alakjára. Amint tudjuk, a szegfűszeget egy fáról nyerjük, a még nem virágzó virágok vágásával. A rügyeket ezután megszárítják, majd használatra készek. Ha a szegfűszegre gondolunk, akkor szinte érezzük annak aromás illatát, mint a forralt bor fűszerét, de ami kevésbé ismert, hogy ez a meleg alkoholos ital növeli az immunitást, segíti az emésztési zavarokat, valamint véd az influenza és a megfázás ellen.
A szegfűszegolaj nagyrészt eugenolból áll, amely érzéstelenítő és antiszeptikus összetevő, amely hatékonyan csillapítja a fogfájást. Számos szájvíz és különféle vény nélkül kapható készítmények hatóanyaga, amelyek enyhítik a fájdalmat. Ezenkívül az eugenol csökkenti a véralvadást, ezért a szegfűszegkészítményeket nem szabad párhuzamosan használni az erre a célra előírt antikoagulánsokkal.
A szegfűszegben található antioxidánsokat a rák elleni küzdelemre és az erek falainak megerősítésére használják. Továbbá hatékonyak a baktériumok és gombák kezelésében, ezért a szegfűszeget régóta használják a láb gombás fertőzései – atlétikai láb ellen.
A szegfűszeg a fahéj, a fekete dió és az üröm mellett a parazitaellenes program egyik összetevője, mivel bebizonyosodott, hogy elpusztítja a parazitapetéket.
A növény felhasználása:
tinktúrában, teában, forralt borban, olajként
Főbb összetevők:
eugenol, illóolaj, C-, B6-, E-, K-vitamin, folsav, tiamin, riboflavin, niacin
Megjegyzés:
– A gyomornyálkahártyára gyakorolt esetleges káros hatás miatt a szegfűszeg-illóolaj használata előtt orvoshoz, egészségügyi szakemberhez vagy gyógynövényes orvoshoz kell fordulni.
– Az esetleges égési sérülések miatt az olajat a bőrre történő felvitel előtt fel kell hígítani.
– Terhes és szoptató nők ne vegyenek be több fahéjat, mint amennyit általában fűszerként tartalmaznak az ételek.
→
Érdekességek:
Csakúgy, mint a zsályát, a keleti hagyományokban a szegfűszeget is arra használták, hogy égetésével “megtisztítsák” a teret a negatív energiától
A legenda szerint a szegfűszeg viselése vonzóvá tette az embert mások számára. Ez valószínűleg azon alapul, hogy a múltban a higiéniai szokások nem voltak annyira kialakultak, mint manapság, és a szegfűszegillat elfedte a kellemetlen testszagokat
Források: